Szwajcaria robi TV na iPhonie, więc ma znaczenie czym kręcisz?
by gabriel.pazdzior · 24 listopada 2015
To świeża historia. Pisały o niej strony i portale we wrześniu. Szwajcarska stacja telewizyjna zdecydowała, że relacje na żywo, niektórych jej reporterów, będą nadawane przez iPhony. Zamiast stosować dedykowany sprzęt (jak Sony XDCAM, czy seria HD Studio) będzie wyposażać reporterów w selfie stick i wysyłać w teren. Mowa o Léman Bleu, stacji nadającej od roku 1996, więc mającej doświadczenie. Czy to rozwiązanie się sprawdzi? Trudno powiedzieć. Przekonuje mnie, jednak o czym innym.
Widać, że to czym się dzisiaj kręci traci na wyrazistości. Oczywiście nie można powiedzieć, że rodzaj sprzętu już w ogóle nie ma znaczenia. Co odgrywa o wiele większą rolę, to umiejętności.
Synergia człowieka i maszyny
Dam oto taki przykład. Prosimy dwóch ludzi o wykonanie materiału z jednego wydarzenia. Pierwszy, amator dostanie do ręki kamerę Epic Red Dragon. Monstrum zdolne kręcić rozdzielczość 6K, z szesnastoma stopniami odzwierciedlenia dynamiki obrazu (tzw .dynamic range). Kamera tego typu kosztuje od trzydziestu tysięcy dolarów, za sam korpus, po pięćdziesiąt kilka tysięcy w zestawach z różnymi niezbędnymi dodatkami. Drugi to profesjonalista, któremu, by miał jakieś szanse damy do dyspozycji BlackMagic Pocket Cinema Camera. Wartą około trzy tysiące złotych, małą, ale nadal potężną kamerę. Powiedźmy, że reszta nie gra roli. Mają to czego potrzebują, by wykonać zadanie.
Oczywiście, to przerysowany przykład, który ma na celu uwypuklić skrajności. Amator nie ma doświadczenia, by wykorzystać możliwości oddanego w jego ręce sprzętu, a profesjonalista, w pozycji w jakiej jest będzie musiał się sporo natrudzić. Co nie znaczy, że BMPCC nie jest w stanie dostarczyć pięknych zdjęć.
W tej perspektywie o wiele lepiej widać, że pytanie o zdolności jest bardziej zasadne niż skupienie się tylko na możliwościach tego czym dysponujemy. W ten sposób interesuje mnie jak szwajcarska telewizja odniosłaby się do mojego pytania, nie o sprzęt, ale o umiejętności swoich reporterów.
Zdjęcie główne: unsplash.com, domena publiczna
Tags: videografia